Pięć (około) skandynawskich filmów, które powinieneś obejrzeć na 17. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie


Rzadko zdarza mi się oglądać ostatnio kino skandynawskie. Najczęściej sięgam po coś sprawdzonego, ale żeby przeżyć kolejny filmowy romans z takim Larsem von Trierem, muszę być przygotowany na prawdziwe emocjonalne sado-maso. A ostatnimi czasy nie śpieszno mi do takich. Zresztą powtarzać po raz drugi Tańcząc w ciemnościach, to żadna przyjemność. Film mistrzowski. Arcydzieło. Ale na jeden raz. Bo to bardzo bolało i na samą myśl wciąż boli. Po raz czwarty z rzędu (ale ten czas leci) szpachello.pl – blog o szeroko pojętej kulturze, wcześniej jeszcze jako Filmowe Abecadło, objęło patronat medialny nad kolejną edycją Festiwalu Filmów Skandynawskich w nadbałtyckim Darłowie, która trwa od. Przeglądnęliśmy program dla wszystkich darłowskich urlopowiczów oraz gości samego Festiwalu i wybraliśmy pięć filmów, które trzeba obowiązkowo na Festiwalu zobaczyć. Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia 
reż. Juho Kuosmanen 
19 lipca, godz. 19:00

Gdyby mój ranking najważniejszych wakacyjnych premier (tutaj link do niego dla zainteresowanych) obejmował sześć premier a nie pięć, na szóstym miejscu znalazłoby się to fińskie love story, które porwało mnie zwiastunem i zaciekawiło pięknymi zdjęciami. Europejskie odkrycie roku, patrząc na Europejskie Nagrody Filmowe przyznawane jakiś czas temu we Wrocłąwiu. Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia to dramat sportowy, którego głównym bohaterem jest fiński bokser, mający szansę na pas mistrzowski w kategorii piórkowej. Skromny bokser nie wierzy we własne siły, spotyka po drodze wiele trudności, a w dodatku – zakochuje się w kobiecie. Dla nieobecnych w Darłowie, film od 14 lipca w kinach w całej Polsce! 


Komuna 
reż. Thomas Vinterberg 
19 lipca, godz. 21:00

Nowy film reżysera cenionego na całym świecie, bardzo dobrego Polowania z Madsem Mikkelsenem, Komuna to obraz nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki oraz europejskim Oscarem dla najlepszego montażysty. Film opowiada o małżeństwie, które znudzone życiową rutyną i napierającymi zewsząd normami, postanawiają stworzyć hippisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. Jedność grupy, która razem gotuje, śpi i powierza sobie najskrytsze sekrety, zostaje zachwiana, kiedy mąż Anny wyznaje jej, że chciałby by do ich grupy dołączyła młoda dziewczyna, w której się zakochał. 


Modelka 
reż. Mads Matthiesen 
20 lipca, godz. 21:00

Modelka była jednym z najbardziej oczekiwanych przeze mnie tytułów, który znalazł się w programie ubiegłorocznego Festiwalu OFF Camera w Krakowie. Czułem się po seansie trochę rozczarowany. I gdybym teraz stwierdził, że Modelka nie porusza tematu złudnych marzeń związanych z karierą modelki, skłamałbym. Problem w tym, że robi to w sposób bardzo prosty, często nie unikając współcześnie niesmacznych stereotypów. Nie można mu jednak odmówić tego, że historie chłonie się w niesamowity sposób, nawet pomimo pewnych niedociągnięć. CAŁA RECENZJA
 

Mężczyzna imieniem Ove 
reż. Hannes Holm 
22 lipca, godz. 21:00

Dwie nominacje do Oscara oraz najlepsza europejska komedia roku według Europejskiej Akademii Filmowej, która prawie dwa lata musiała czekać na swoją polską premierę. Film opowiada o starszym mężczyźnie. Ove, po tym jak stracił żonę, pogrąża się w coraz głębszej depresji, a myśli zdominowane są przez myśli samobójcze. Naprzeciwko wprowadzają się nowi sąsiedzi, których pojawienie się odmieni życie sześćdziesięciolatka. Mężczyzna zyska przyjaciółkę.


Björk: Biophilia Live 
reż. Peter Strickland, Nick Fenton 
23 lipca, 21:15

Film zamknięcia Festiwalu, który mogliśmy zobaczyć w polskich kinach prawie trzy lata temu i wszyscy odwiedzający Festiwal są wielkimi szczęściarzami, że organizatorzy postanowili przypomnieć publiczności o tym filmie i pokazać go kolejny raz na dużym kinowym ekranie. Film ten to zapis londyńskiego koncertu wielkiej islandzkiej artystki Björk, który jest niezwykłym widowiskiem, udowadniającym jakim wirtuozem jest piosenkarka i jak potężną sztukę tworzy. Potężną i bardzo specyficzną.

Komentarze