Pięć piosenek, których nie może zabraknąć podczas tegorocznych wakacji


Piaszczyste plaże piaszczystymi plażami. Nadmorskie kurorty nadmorskimi kurortami. Szlaki górskie szlakami górskimi. Wakacje można spędzać gdziekolwiek i z kimkolwiek chcemy. Nigdy nie powinno zabraknąć jednak dobrej muzyki, która nie tylko podrasowałaby czas odpoczynku, ale przede wszystkim dodałaby jeszcze więcej energii. Przybywam więc z pięcioma piosenkami, których nie może zabraknąć podczas tegorocznych wakacji, a już na pewno nie zabraknie ich podczas mojego odpoczynku. Bo ten należy się każdemu!



Allie X – Casanova 

O Allie X usłyszałem już ponad dwa lata temu, kiedy światło dzienne ujrzały dwie znakomite piosenki Bitch oraz Prime (pierwsza z nich znalazła się w soundtracku do filmu Closet Monster, który wyświetlany był podczas ubiegłorocznego festiwalu OFF Camera, nawet nie wiecie, jak się wtedy cieszyłem). Jakiś czas temu, artystka podzieliła się ze słuchaczami drugą płytą, na której znalazło się dziesięć utworów, w tym zdecydowanie najlepsza Casanova. O umieraniu z miłości, a właściwie jej braku, z niezwykle zaczepnym muzycznie refrenem i zarażającą energią w zwrotkach. Casanova, fucked me over, left me dying for your love. 


SEALS – Latam 

Po premierze ciekawej debiutanckiej EP-ki, SEALS wydali singiel Golden Fork, który byłbym skory wymienić w czołówce najlepszych dotychczasowych tegorocznych polskich singli. Później zawitałem na dwóch koncertach (pierwszym kameralnym, drugim dużo ważniejszym w ramach OFF Sceny), a w czerwcu otrzymałem piosenkę, która na koncertach zawsze podobała mi się najbardziej. I to właśnie ona znalazła się w wakacyjnym zestawieniu. Latam – idąc za chwytliwym i zapadającym w pamięci refrenem – pozwala nam ulecieć w powietrze i uciec w obłoki. Czekam aż trafią do serwisów stramingowych, bo Premium na Spotify trochę się marnuje. 


Lorde – Homemade Dynamite 

Wielu z Was Melodrama bardzo rozczarowała i w ogóle mnie to nie dziwi. Nowozelandzka artystka pozwoliła sobie poeksperymentować z brzmieniem, a dla niektórych z jej muzycznej charakterystyczności nie pozostało właściwie nic. Osobiście do Melodramy coraz bardziej się przekonuję, ponieważ to dużo dojrzalszy album i muzycznie lepszy, choć Pure Heroine wciąż niezmiennie od czterech lat uderza we mnie autentycznością, za którą ten krążek uwielbiam. To jednak na drugim krążku znajdziemy jedną z najlepszych piosenek w karierze Lorde – Homemade Dynamite – którą najprawdopodobniej dzisiaj artystka wykona na koncercie w Polsce. Nie muszę chyba dodać, że mnie na nim nie będzie. I że mi smutno. I w ogóle. 


Mery Spolsky – Miło Było Pana Poznać 

Dostałem już świetne debiutanckie albumy od Darii Zawiałow i J. Bernardta. Teraz wyczekuję na debiutancki krążek od tej Pani, o której po raz pierwszy usłyszałem przy okazji Festiwalu w Opolu w 2015 roku. Miło Było Pana Poznać to – jak pisze pod teledyskiem sama artystka – piosenka wpisująca się w gatunek samozwańczego popu spolsky. Genialny tekst, pełna energii muzyka i przede wszystkim Mery, w której pozytywnej energii zakochałem się już od pierwszej relacji live na Facebooku. To postać, jakiej na polskiej scenie muzycznej brakuje i trzymam kciuki, by udało jej się zapełnić pustkę. Już po części jej się to udało tym bangerem, który przerósł moje najśmielsze oczekiwania. To najlepsza piosenka w tym zestawieniu, w przypadku której określenie „sztos” to zdecydowanie za mało. 


Jaymes Young – Tied Down 

W ubiegły piątek podzielił się z fanami swoją debiutancką płytą, którą otwiera właśnie piosenka Tied Down. Piąta, ostatnia propozycja w tym zestawieniu, to lekkie zwolnienie tempa. Bo przecież w przypadku odpoczynku nie wszystko musi być szybkie i pełne energii. To piosenka o miłości i trudach utrzymania w niej pasji, pełna emocji, ale i elektronicznej nuty, która dodaje jej charakteru. Polecam przy okazji cały debiutancki album Jaymesa Younga, bo to zdecydowanie jeden z najlepszych tegorocznych debiutów.




A gdybyście się zastanawiali, na co w wakacje pójść do kina, przypominam, że na blogowym kanale znajdziecie film z odpowiedzią na to pytanie:

Komentarze